Petra Laméa Poláková

ADHD
a X-meni

 • ADHD není problém ale schopnosti 
 • Energetické terapie – Access Bars 
 • Pohyb  – neuro-vývojová stimulace, propojení hemisfér, koordinace 
 • Emoce – přijetí, odblokování uznání schopností, techniky na zvládání vzteku
 • Dobíjení „baterek“

Nic není jak se zdá. Základem mého přístupu je uvědomění, že  ADHD  není problém, ale jsou to jiné schopnosti. Vnímám to v kontextu vysoce citlivých osob (high sensitive people)  a jako přirozenou a důležitou součást přechodu  do nového paradigmatu, který právě probíhá. Těchto dětí je tolik, že to je „statisticky významný fakt“ a tak je potřeba uznat, že tyto děti jsou v pořádku, nelze napravit a napasovat na systém, ale je potřeba, aby se věci začaly měnit z opačného směru. Jedna věc je, že se umím na tyto děti nacítit a rozumím jim. Jsem tedy  upřímně schopná uznat to, že všechny jejich „divné“ projevy jsou v pořádku. Že jsou schopny vnímat více věcí najednou, jsou rychlé atd. Zároveň  vím, že nelze říct „Ok zlato, jsi v pořádku“ a nechat to být. A tak máme právě i praktické rady pro ně i pro rodiče, jak pocity zvládnout a ovládnout a zlepšit i fyzickou kondici a koordinaci.  Jsem nadšená, že cesty k tomu znám a vím jak na ně. Volím tedy energetická cvičení, dechová cvičení, práci s relaxací i dynamikou, cvičení neuro-vývojové stimulace (pokud je zpracovat přetrvávající primární reflexy), a energetické terapie (Access Bars, kraniosakrální terapie a kombinace mého přístupu s vizualizacemi, světelnými bytostmi apod.) Dětem to připodobňuji k tomu, jako když se nabíjí nabíječkou mobilní telefon. Začne tam proudit energie, telefon se rozsvítí a může fungovat. Vnímám jejich silný potenciál a s nadšením s nimi debatuji na témata, nad nimiž dospělí občas nevěřícně kroutí hlavou. Přečetla jsem jedním dechem knihu Would you teach a fish to a climb a tree a vím, že je to pravda a že to je moje cesta. Vítejte ve světe X-manů! 

Energetické terapie

 • Access Bars a Access tělesné procesy 
 • Kraniosakrální terapie 
 • Můj přístup přes vizualizace, afirmace, světlo, bytosti a kódy 
 • Rozpouštění bloků 
 • Seichem terapie

Kdo si chce v životě opravdu vytvořit prostor pro změnu a odlehčit emociálně, tomu budou vyhovovat moje sezení, kde kombinuji různé metody. Základem je Access Bars nebo kraniosakrální terapie.  Dotykem na hlavě se uvolňuje z těla to, co už nám neslouží. Tam, kde to je přínosem, používáme i tzv. čisticí prohlášení (to znamená, že u toho říkáme „divné věty“, které oblafnou analytickou mysl) a tak jdou ještě více do hloubky, pomáhají odkrýt zalezlá témata, najít kontext a propustit.  Díky tomu může dojít k nečekané úlevě i na fyzické rovině. Po letech různých technik je to pro mě neustálé „wow“. Za mě je to tedy úžasný nástroj pro vysoce citlivé osoby, který mě osobně vysunul tam, kde cítím svou sílu.  Je to především inspirace pro nás samotné, abychom uskutečnili v životě změny potom sami. Změny, jimiž postupně získáváme větší sebe-vědomí, moc a kontrolu nad svým životem.  Na podporu řešení fyzických obtíží nebo přispění k odstranění následků traumat nebo úrazů působí výborně i Access tělesné procesy nebo Access Facelift.  Cokoli si sami zvolíte, bude to přesně pro vás přínosem. Pocítíte zvýšení vašich vibrací (budete se cítit doslova „nad věcí“) a především se vám otevřou možnosti dělat vědomá rozhodnutí a volby ve vašem každodenním životě. U dospělých trvá sezení tak hodinu a půl, u dětí půl hodiny, někdy i déle. Děti mohou ležet v libovolné pozici na lehátku nebo na koberci, vyprávíme si u toho nebo jim povídám meditační pohádky. Je zajímavé vnímat, že míra efektu záleží na tom, doslova na kolik procent se procesu otevřete. Takže je to skutečně na vás. Když uděláte každý den jeden krůček, bude to 365 kroků k vašemu vysněnému cíli za rok. 

Jemné cvičení pro dospělé

 • Elasticita, protažení, posílení, laskavost 
 • Hluboký stabilizační systém páteře a fascie
 • Jemný pohyb a dech
 • Pomůcky pro uvolnění fascií 

Elasticita, pružnost, protažení, posílení, jemnost,  pocit prostoru, péče o sebe, nedřít se, nejít na perfekcionismus a necvičit na vnější efekt.  S kým rezonují tyto pojmy a pomalý pohyb v hloubce (neopravuji, nechávám plynout), tomu bude vyhovovat moje jemné cvičení. To pro srozumitelnost  nazývám „jóga“, i když je to prostě příjemné cvičení. Možná by se tomu blížila Rolfjóga nebo Rolfpilates. Moje sestavy jsou zaměřeny na jemný pohyb, protahování, dýchání s lehkým zapojováním svalů. Na pohled vypadá, že se nic neděje, ale dějí se věci uvnitř a druhý den cítíte svaly, o nichž jste nevěděli.. Dostáváme se do hloubky – hluboké svaly podél páteře, uvolnění fasciální sítě od prstů u nohou po pokožku hlavy, vizualizací prosvětlujeme tělo a regenerujeme buňky.   Používáme míčky, bločky a pro vysoce citlivé osoby je to naprostý top, jak si odlehčit ze svého fyzického těla balast – rozpuštěním uzlíků, tzv. fasciálních fuzzů.

U cvičení s těhotnými vycházím z propojenosti celého těla i mysli a především z vědomého propojení maminek s miminky v bříšku. Nabízím inspirace na příjemné prožití období očekávání příchodu miminka na svět, vnímání jeho jemnohmotné existence a souvislostí s uvolněním maminky pro fyzické a psychické prospívání miminka.

Cvičíme podle Metody PES ®: pohyb, emoce a smysly. Přes jemný pohyb se maminkám se uleví od bolesti zad, zlepší se tok lymfy, zmírní se pocity napětí. Benefity jsou patrné pro vývoj miminek. 

Dynamické cvičení pro děti

 • Hravost  a fantazie 
 • Posílení
 • Kreativita
 • Výzvy

Cvičení s dětmi, které pracovně nazývám „jóga s dětmi“, je dynamická a zahrnuje i sdílení pocitů, cviky na koordinaci, cviky na netradiční témata, příběhy, zábavné prvky jako je cvičení ve dvojici a skupině, uvolnění a zpívání. Je třeba tedy být otevřený, takže ano „jóga“ je pro mě obecný pojem pro všestranné cvičení. Jeden kluk tuto naši jógu preferoval i před cvičením Kung-fu, což byla velká pro mě velká pocta.